Tule trenni!

Erinevad toitumisviisid 3: paleodieet

Share on facebook

Käesolevaga toon teieni kolmanda ja praegusest seeriast viimase toitumissuuna, mille vastu tunnen lugupidamist.

Paleodieedi puhul on tegu toitumisega, kus püütakse matkida paleoliitikumi-aegset toitumist, ehk siis seda, mida meie kauged esiisad sõid. Päris toit. Selle toitumissuuna eesmärk ei ole aga lihtne kaalukaotus, vaid hoopis sügavam: tervis. ☘️Küll aga on igasuguse rämpsu ärajätmisel suur kaastegur ka parem füüsiline ja emotsionaalne vorm, energiatase, keskendumisvõime ja üldse parem enesetunne.☀️

Ma pean sellest dieedist lugu, kuna mulle tundub loogiline mõte, et meie organism on programmeeritud selliste elutingimuste juures efektiivseimalt toimima, nagu oli elukeskkond sel ajal, kui inimene siia ilma tekkis.

Paleodieeti kuuluvad: liha, kana, kala ja muud mereannid🦞🐟, munad ning kõik, mida saab korjata puuotsast, maapinnalt või põõsalt. Lihtne. Aga keeruliseks teeb tingimus, et kõik toormaterjalid peaksid olema nii puhtad kui võimalik. Ehk et ma ei lähe Selverisse kanafileed ja sügavkülmutatud köögivilju ostma, vaid tuleb leida allikad, kust saaksid materjalid võimalikult puhtalt.

Kui sa oled läbi lugenud ka selle postituste sarja eelmised kaks dieeti, siis oled juba kursis, kuidas kõrgete süsivesikute piiramine toob head nii tervisele kui figuurile. 👩‍🏫Ja paleo puhul on ju suhkur välistatud, teravili samuti. Puuviljad on küll okei, ent tasub hoida kogustega piiri. Ja tegelikult on eriti äge see, et kui sa juba hakkad puhtamalt sööma, siis taipad, et sa ei vaja enam nii palju toitu – kõht saab täis üsna vähesest ning energiatase püsib hea.

Selle postituse eesmärk ei ole detailselt õpetada sind seda dieet järgima. Eeltoodud juhiseid järgides teed sa juba suure teene oma tervisele. Ent kui tahad täpsemalt reegleid järgida selle dieedi osas, siis tutvu lähemalt kodulehega paleo.ee

Kui see kõik tundub loogiline ja lihtsakoeline, siis tegelikkuses on tänapäeva ühiskonnas paraku suhteliselt keeruline seda korraldada. Näiteks sisaldavad sea- ja kanaliha, mis jaekaubanduses saada, hormoone ja antibiootikume. Samuti ei saa juur- ja köögivilju tava kauplusest ilma, et neid oleks pritsitud – sest massile tootes nii lihtsalt ei õnnestu. Kuidas siis saab? Mina arvan, et toitumine ei peaks olema stress või elu keeruliseks tegema, vaid vastupidi – toitumine peaks olema selline, mis toetab sinu elu ja tõstab elukvaliteeti.

Variant on ju järgida neid põhimõtteid vastavalt sellistele võimalustele, mis sinul parasjagu käepärane on. Lõppude lõpuks otsustab igaüks ise, kuidas soovib oma elu juhtida.

Minu kogemus

Mina kuulsin paleodieedist mingit allikatpidi ca 10 aastat tagasi. Ja minu loomuses on teha kõike täie pühendumusega – kõik või mitte midagi. Ja kui juba, siis ikka 150%. Seega ma külastasin kohalikku lihakarni ja ostsin metslooma liha – see ju puhas – ning väikest talupoodi, kust tarisin kelguga koju omale juurikaid. Ent see metslooma liha oli mega kallis ja ma ei osanud seda õigesti valmistada.🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Ma ei osanud muid komponente hankida ning seega oli minu dieet väga vähese toituvusega ja sedagi ei osanud ma maitsvalt teha, seega leidsingi, et kui ei saa täiega teha, ei tee ma üldse ja loobusin.

Soovitan panna oma toidulaud kokku eelnevalt nimetatud toiduainetest, hankides need võimalikult puhtal kujul. Valmistada kõik toidud toorainest ise, nautida puhtaid maitseid. Lihtne.

Ja kui soovid täpsemat, figuuri toetavat toiduplaani kokku panna, võta minuga ühendust. Toitumine võib olla lihtne!🙌