Tule trenni!

Meistriks saamise “köögipool”

Share on facebook

Möödunud sügishoojal saavutasin oma senise suurima võidu – Eesti meistritiitli wellness kategoorias (juhuu!!), millele eelnes Tartus toimunud Lõuna -Eesti karikavõistluse ja Tallinnas Sparta Spordiklubis toimunud Valio Profeel Cupi teine koht ning Läti pealinnas Riias toimunud Riga Pearli esimene koht.

Hooaja esimene võit, kuld: Riga Peral 2020, foto: Pille Erm

Oma teekonda lavalaudadel alustasin kaks aastat tagasi. Tagant järgi nimetan seda pigem sisseelamiseks võistlustesse. Nagu mu treeneril on hea ütlus: “Esimesel hooajal on küsimusi rohkem kui vastuseid.”

MIKS MA TAHAN VÕISTELDA

Esimese hooaja ettevalmistusi tehes ei olnud mul kindlat plaani teha võistlusvormi, vaid pigem saavutada enda tippvorm, enda jaoks ideaalne keha. Mind motiveerib asjade konkreetsus, tähtajad, selged plaanid ja protsessi jälgitavus. See on ju nii põnev, mida kehaga on võimalik teha!

Võistlusteks ettevalmistuse käigus saab väiksemas ajajärgus ekstreemselt kätte igasugu kogemusi: kuidas lihasmassi üles ehitada, kuidas rasva põletada, kuidas taastuda ja kogu karmi rutiini juures oma tervist hoida, millele lisanduvad veel naiselikud ilunipid, protseduurid ja mis seal salata – tujud!

Võistluseelne etapp ei tohiks kellegi jaoks kujuneda ebatervislikult äärmuslikke võtteid kasutatavaks perioodiks ega ka mütsiga löömatuleku taoliseks ettevõtmiseks. Kõik peab olema läbimõeldud, treeneriga kooskõlastatud ja mis kõige tähtsam – oma keha iseärasusid arvestav. Fitness on tervislik spordiala, kuna siin pannakse õigele toitumisele kõige rohkem rõhku. Samas tuleb meelespidada, et pikaaegne võistluskaalus püsimine nõuab korralikku taastumist ega ole soovitav inimesele, kes päriselt lavale jõuda ei plaani.

Tervisesporti saab fitnessist palju üle tuua rakendades samu kogemusi ja võtteid, kuid leebemeas vormis. Selle kogemuse pealt on palju jagada oma õpilastele, kelle eesmärk on elada tervislikku ja sportlikku eluviisi.

Fitnessi laval seista tähendab muuhulgas ka julgust ennast esitleda, oskust enda parimaid külgi näidata ning võitlusvaimu kõikide medalivääriliste kõrval seistes omada. Minus puudub edevus ja eneseimetlemisoskus, mis selle ala võistlejate puhul üks tähtsamaid tugevusi on. Aga minus oli tahe ja piisav uudishimu ennast proovile panna, arendada ja püüda selle suure töö nimel, mis ma endaga juba ära teinud olin.

Minu esialgne plaan oli läbida see teekond vaid ühel ainsal korral, kogemuse saamiseks. Aga oh ei! Süües ju kasvab isu (kõlab irooniliselt selle valdkonna puhul) ja juba ettevalmistuse lõpp-faasis tekkis vihjeid ja ideid, mida järgmine kord saaks teisiti teha, paremini, mida ja kuidas arendada. Ma tundsun, et soovin veel üht võimalust.

Pealegi on see nii elevust tekitav: näha, kuidas su keha reageerib, sest ükskõik, kui hästi sa oma keha tunned, võib ta erineval perioodil reageerida samadele meetoditele täiesti erinevalt. Elevust lisavad muidugi kõik need naiselikud vidinad alates juuste hooldusest varbaküünteni välja, valida omale ilusaid bikiine, õppida elegantset lavaliikumist…
Ja kõige lõpuks – võistluspäevad – ma jumaldan neid!! Kõik need armsad abivalmis inimesed, kellega ma olen tutvunud lava taga, jaganud rõõmu ja pingelanguse emotsioone, pühkinud pisaraid – need hetked on hindamatud!

Ja üks põhjus on veel, mis ajendas mind peale esimest võistlushooaega edasi pingutama järgmiseks – need olid inimesed, kes minusse ei uskunud! Ei hakka varjamagi, et lähedaste inimeste toetuse puudus mulle väga raskelt mõjus, aga mida rohkem seda oli, seda suuremaks kasvas mu soov ennast uuesti proovile panna.

“Sinu võitlused määravad sinu tugevuse.” – A. Schwarzenegger

ÕPPETUNDE FÜÜSILISE ARENGU OSAS

Mul on olnud kaks väga vastandliku lähenemisega võistlushooaja ettevalmistust. Nende tulemuste erinevuse kontrast toob väga selgesti välja peamise, mida ma ka pidevalt propageerin: selleks, et keha teeks sinuga koostööd, tuleb luua armastav suhe oma kehaga! Paku oma kehale hoolt – piisav uni, piisavad toitained, massaaž, vajadusel puhkus, kehahooldused – kohtle ennast väärikalt, räägi oma kehaga. Tegin kõike seda, lisaks mediteerisin, et vaigistada peas igasugu “müra” ja suuta selgemini kuulda oma intuitsiooni ja luua sisemist rahu. Vaadake – toimis!

Vasakul 2018 aasta kevadel ja paremal 2020 aasta sügisel Eesti meistrivõistlused kulturismis ja fitnessis

Tõsi on see, et hea vorm saavutatakse suure ja raske tööga – kõvad trennid, toitumise jälgimine ja range režiim. Aga seda tuleb teha naudinguga, elevusega võtta vastu iga väljakutset. Ei tohi olla liiga karmi lähenemisega, sundides oma keha hoolimata kui väsinud ja taastumata oled, ei tohi piinata ennast ega kindlasti mitte rääkida enda kehast halvasti! Pimeduse vastu ei saa võidelda pimedusega, alati võidab valgus ja armastus.

Paraku näen ma kahjuks oma igapäevatöös ka palju inimesi, kellel on oma kehaga tüli. Nad ei salli enda keha, suhtuvad sellesse negatiivselt, kohtlevad karmilt, karistavad oma keha – mille eest? Inimesed ei mõista, et ise on tehtud valesid otsuseid, mille tagajärjed on väljendunud keha peal! Kui nüüd end ära tundsid, siis siin on märk just sulle: SEE ON SINU ÄRATUS! Muuda oma hoiakut kohe nüüd!

Kuidas alustada? Teadvusta endale, et see keha on sulle antud, et veeta oma elu selles. See keha on võimaldanud sulle nii paljut ja on ära kannatanud nii paljut, milleks sa oled teda sundinud. Märka seda ning lõpuks ometi täna oma keha, et ta on selle kõigega hakkama saanud, vabanda oma keha ees – sest sa ei olnud sellest kõigest teadlik, millest sa oled nüüd.

Ennem tuleb luua tingimusteta armastuse side ja seejärel hakkab toimima koostöö, mis toob ka sellised füüsilised tulemused, mida oled soovinud. Just ja ainult niipidi. Olgu, aga kuidas ma seda armastuse sidet loon?

Olen jõudnud sellise lähenemiseni: esmalt vaata üle, mis aspektid sinu eluviisis vajavad kõige rohkem muutmist, mis on kehale kõige suuremaks stressiks. Kas selleks on vale unerežiim, liigne alkoholi või rämpstoidu tarvitamine, vale toitumisrežiim – või midagi muud? Võta esialgu fookusesse üks valdkond, kirjuta välja, mis sa pead tegema, et see valdkond korda saada – loo endale reeglid ja hakka neid esmalt järgima puht tehniliselt justkui kohustusest. Kohustus on see aga vaid esialgu, et sa saaksid alustada. Tuletame aga meelde, et need reeglid on ikka selleks, et enda enesetunnet parandada. Et tõsta enda elukvaliteeti. Seega õige pea hakkab sul juba füüsiliselt parem ja nende reeglite järgimine polegi enam nii sunduslik. Seejärel hakkab aga tagataustal nii muuseas kasvama sinu lähedus keha ja meele vahel. Nimelt üks pool sinus hakkab tundma tänulikkust, et teine pool sinus on elukvaliteeti parandanud. Seepeale samas see tegutseja pool sinus saab tunnustust ning juba ongi iseendaga soojemad suhted ja aina rohkem motivatsiooni enda eest hoolitseda.

Seejärel võtad ette tasapisi ka muud valdkonnad, sest sa juba näed, kuidas enesetunne paraneb nii füüsiliselt kui ka enese armastuse osas. Samuti tõuseb eneseusk – sest sa oled saanud tõestust, et sa oled suutnud juba ise kõike paremaks muuta!

Hästi aitab ka mediteerimine. Kui sa pole seda kunagi teinud, soovitan alustada juhitud meditatsioonidega, mida leiad youtube-st küll. Meditatsioonid aitavad vaigistada kõiki müramõtteid, maandada ja eemaldada piiravaid uskumusi ja negatiivseid hoiakuid. Puhastab sinu meele ja suudad paremini tunnetada enda keha vajadusi.

VEEL PRAKTILISI VÕTTEID

Rohkem ei ole alati parem. Näiteks kui me räägime kaalulangusest (rasvapõletusest), on ülitähtis õige doseerimine treeningute koormuse osas ning liikumise ja toitumise tasakaal. Kui sinu aktiivsus on liiga suur, siis hakkab see tekitama lõhet taaskord keha ja meele vahel, tekib tüli ning keha läheb stressi. Selle tagajärjel hakkab keha rasva korjama. Ja sellel on igati loogiline selgitus. Keha jaoks on esmatähtis, et tal oleks piisavalt energiat baasfunktsioonide normaalseks talitluseks nagu südame töö, hingamine jm. Kui me oleme loonud liiga suure vahe tarbitava ja kulutatava energia vahel (liigume liiga palju ja seejuures sööme liiga vähe), siis muutub keha ettevaalikuks ja skeptiliseks ning hakkab valmistuma hullemaks. See tähendab, et keha hakkab profülaktika mõttes varuma energiat, et olla kindel, et ta saab tagada võimalikult viimase hetkeni nende kõige tähtsamate baasfunktsioonide töö. Lihtsamalt öeldes: kui sööd liiga vähe, siis keha hakkab varusid korjama, et juhuks kui sa hakkad veel vähem sööma, oleks tal nendest varudest katta veel funktsioonid, mis hoiavad sind elus.

Seetõttu ei tohi tekitada ka liiga suurt lõhet söödava energia ja kulutatava energia vahel. Selleks, et keha püsiks koostööaldis, tuleb kasvatada ainevahetus üles. Seda aga ei saa siin üldiselt juhedada, siin on nii palju individuaalseid komponente, millega arvestada tuleb. Põhimõte on aga selles: keha peab saama kätte kõik vajalikud toitained, seega ei loe ainult kalorid, vaid see, et su toidulaud koosneks võimalikult puhastest komponentidest ja toitumises oleks enamasti stabiilsus, vaid siis suudab keha režiimiga kohaneda ja seejärel alles saab vajadusel sellelt režiimilt järgmisele liikuda. Märksõnad: puhtus, järjepidevus, nälga ei tohi tunda. Süüa tuleb nautides – serveeri söök kaunilt, võta söömiseks eraldi aega, naudi toidu maitset, mälu rahulikult.

Arengutsükkel: treening ehk lõhkumine pluss taastus ehk kompenseerimine. Sellise valemiga jõuad kõrgemale tasandile, mille pealt tuleb alustada uus. Kui sa teed aga uue lõhkumise liiga varakult peale – ei ole lasknud taastumistsüklil lõppeda, siis alustad sa uut tsüklit madalamalt tasandilt ning toimub taandareng – kuhjub võlg keha taastumise ees, väsimus, kurnatus, lõpuks ei suuda sa end enam trenniks motiveerida. Ja tulemused on ka füüsiliselt negatiivsed ning taaskord – tüli on keha ja meele vahel. Lõpeta see – valutavale lihasele ei tehta sama trenni peale! Kui vaja, siis puhka. Aga märka vahet teha – kas tegu on laiskuse või väsimusega. Tuleb osata end vajadusel distsiplineerida.

Võistlus-eelsel etapil tuli minulgi siiski paljudest neist reeglitest üle astuda, kahjuks, ja sundida enda keha olenemata kõigest tööd tegema ja nii mõndagi kannatama. Aga ma leidsin selleks oma mooduse: lõin kehaga kokkuleppe. Ma rääkisin mõttes oma kehaga iga päev. Ma vabandasin oma keha ees, et teda sellisesse olukorda panen, rahustasin, et see on lühiajaline ning peale seda saab ta ilusti tervist ja hoolt taas ning viimane osa – leppisin kokku koostöös, et ühendame jõud, andes endast parim, et saaks demonstreerida parimal võimalikul viisil kogu selle töö vilja, mida oleme KAKS AASTAT fokusseeritult ehitanud! Et me saaksime seda presenteerida au ja uhkusega! Ning ma tunnen, et ma saavutasin kehaga selle koostöö imeliselt.

EMOTSIONAALNE ARENG

Kõige suuremad edusammud sel teekonnal aga tegin ma vaimsel tasandil. See teekond pani mind suurte väljakutsete ette eriti just emotsionaalses valdkonnas ning minule omane on kõik väljakutsed vastu võtta ja õppida nendega toime tulema. Sain nii edukalt hakkama, et ma ütlen selle julgelt välja: ma olen endale nii tänulik ja enda üle nii uhke, et ma suudan oma emotsioone nii targasti juhtida!

See, kuidas teine inimene sinuga käitub, et näita MITTE MIDAGI selle kohta, kes oled sina, vaid näitab ainult seda, milline on see teine inimene. Ära otsi viga endast, kui sulle tehakse liiga, vaid ava silmad selle osas, kellega sul tegelikult tegemist on. Korista enda elust kõik suhted, mis ei ole sulle tervislikud.

Kui sa ei tunne ennast emotsionaalselt hästi, tähendab see, et sa ei suuda aktsepteerida midagi hetkeolukorras. Tuvasta, mis see täpselt on. Seejärel on sul kaks valikut: kas saad midagi ette võtta, et seda olukorda muuta – ning siis ka asu kohe tegudele! Või kui sa ei saa muuta, siis tuleb muuta enda hoiakut: lepi, et asjad lihtsalt on nii, andesta, lase vabaks ja liigu omadega edasi. Seda kohe täitsa südamest. Ja siis saavutad sa sisemise rahu. Sinu sisemine rahu on alati sinu enda kontrollida, ära lase mitte ühelgi välisel päästikul (inimesel või juhtumil) mõjuda endale – filtreeri ise, kas ja mil määral sa lased asjadel enda emotsioone mõjutada. Asjadel on tähtsus vaid siis, kui sa ise selle annad! Nii lihtne ongi, kõik need valikud on alati sinu teha.

Otsusta, kuidas sa tahad end tunda. Olukordi juhtub elus igasuguseid, meie kõigiga – aga see, kuidas sa otsustad sellele “sildi” panna, ehk hinnangu anda (hea/halb, kas asjad lihtsalt juhtuvad või on käes katastroof), loob selle, kuidas sa end tunned. Sa ei vaja draamat ja kui sul on elus draama, oled sa ise otsustanud lasta sellel olla. Samamoodi aga saad sa lihtsalt uue otsusega kõike muuta. KÕIKE.

Ära soovigi olla kellegi moodi, vaid kanna uhkusega enda unikaalsust. Iga inimene on erand ning mitte keegi pole varem näinud sellist inimest, sellist hinge nagu sina! Sära selles! Keegi teine ei ole kuidagi “õigem” kui sina.

Ja veel üks õppetund pettumuse teemal: pettumus tekib siis, kui sa oled loonud mingile olukorrale eeldused ja kui selle saabudes ei vasta tegelikkus eeldustele. Loo moraal: ära eelda midagi, ära looda kellegi peale. Kasvata tugevus iseendas. See on sinu sõltumatus, sinu võim. Sinu südamerahu algab siit!

MINU ABILISED

Tänu võistluste ettevalmistusele hakkasin rohkem endale väärikaid iluhoolduse protseduure võimaldama: regulaarne juuksehooldus, näohooldus ja lavameiki lasin endale õpetada. Kõiki neid võtteid kasutan ma jätkuvalt edasi ja tunnen end selle võrra veelgi paremas suhtes iseendaga – väärikus ja enese armastus!

Käisin erinevate massööride juures, kuid kõige sümpaatsem oli Eclati ilusalongis Darja Grigorjeva. Tema energia lihtsalt nii klappis minuga ning vestlused temaga aitasid mind vaimselt tasandil julgemalt edasi. Sain väga väärika kohtlemise ja kogu teenusest suurema väärtuse kui massaaži minnes oodata oskaks.

Robotlikust tööloomast aitas minust naiseliku elegantsi välja tuua Julia Tšižova. Tema oli minu poseerimisõpetaja. Poseerimise õppimine oli minu teekonnal füüsiliselt kõige suurem väljakutse. See on aga ülimalt oluline – kui sul on ka hea vorm, aga seda laval presenteerida ei oska – on see suur kaotus.

Ja last, but not least, minu suur Boss ja otseses mõttes mees, kes on aidanud mul muuta mu elu (ikka kõvasti paremaks), treener Jüri Leinvald. Parimat treenerit ei saa tahta!

Vasakult: mina (Ketlin Kuuskne), treener Boss Jüri Leinvald, armas tiimiliige ja kaasvõitleja Anu Ruutu.
Foto: Siim Kinnas

Kontrastiks esimesel hooajal tekkinud üksindustundele ja toetuse puudumisele, leidsin omale sel teekonnal palju uusi sõpru ja kaasaelajaid – minu elus said tähtsaks Märt ja Pille Erm ning Laura-Johanna Derkun. Suured kallid teile, see toetus on hindamatu! Kaugusest toetasid mind Kersti Ziza ning Helen Meltsas – olen nii tänulik!

Higi, verd (mitte otseselt, aga palju valu, sinikaid, vigastusi) ja pisaraid ning kogu see teekond tõstis mind mitte lihtsalt next levelile, vaid lennutas mu nii üles, et ma olen suures õnnejoovastuses!

Olen energeetiliselt nii heas kohas ja emotsionaalselt nii palju küpsem ja targem. Ma kohe kindlasti ei väida, et ma olen nüüd “valmis” või kõige targem ega midagi sinna kanti. Küll aga olen ma kindlasti osanud õppida paljudest kogemustest ning ende võrra targem kui varem. Soovin, et saaksin inspireerida ja aidata edasi kõiki, kes on selleks valmis.

Austa ennast, siis teevad seda ka teised. Oma sisemine rahu on enda luua. Uus agus saab tulla just sel hetkel kui sa teed selle otsuse. Oled erakordne!

Kogu oma säras, mille saavutasin viimaseks hooaja võistluseks – Eesti meistrivõistlused kulturismis ja fitnessis 2020, foto: Artjom Fraiman