Tule trenni!

Mis toob tulemusi ja mis mitte?

Share on facebook

Annan väikese ülevaate erinevatest kogemustest – millistel inimestel ja lähenemistel on olnud soovitud tulemused ja mis puhul mitte. Siit hea õppetunde võtta. Aga enne kõike tahan ma siiski rõhutada, et igaühe teekond ja meetodid on teatud määral individuaalsed. Sa võid üks-ühele proovida samu lähenemisi, mis kedagi teist aitas – kuid ei saa olla kindel, et see sinu keha peal just samamoodi töötab.

Kuni aga need lähenemised on tervislikud, siis võid proovida.

Minu lähenemine

Mina ei poolda ühtegi äärmust, vaid hoopis sellist tervisliku eluviisi tasandit, mida on võimalik terve elu järgida. Sest mis kasu on lühiajalisest ekstreemsest dieedist kui sa pead varem või hiljem sellest nagunii välja tulema? Muidugi ekstreemsus polegi tervislik, nii et seda peaks juba sõnastusest aru saama.

Minu meetod on põhjalik lähenemine, käsitledes süvitsi nii trenni- kui toitumisharjumusi. Muidugi käib sinna juurde ka sisemaailmaga töö, kuid kuna see paljude jaoks nii uudne ja võõras maa, siis eriti veel kinnise eestlase puhul, ei ole see tööviis, millest tavaliselt alustada soovitakse.

Trennidega on asi loogilisem – vaatame, millised trennid ja mis koormuses oleks antud eesmärki ja hetke olukorda silmas pidades vajalikud ning ühildame need sellega, mis inimesel oma ülejäänud elutempo juures ka reaalne järgida oleks.

Tähtsuselt esmakohale panen korrektse sooritustehnika. Teisel kohal on raskusaste. Nii mina kui loodetavasti ka õpilane soovime veenduda, et ühtede harjutuste sooritustehnika saab selgeks, enne kui järgmised ette võtame. Kõige lõpuks on ju tähtis, et inimene saab trenni minna täie enesekindlusega – teades, miks, mida ja kuidas teha.

Ja siis kui tehnika paremini paigas, rõhume ka koormusastmele: selleks, et kehas toimuks muutus, peab trenn olema piisavalt raske. Niisama “linnuksese” kirja saamiseks ei ole mõtet saalis istuda.

Nüüd aga keerulisem maailm: toitumine.

Siin samuti ei poolda ma toitumiskavade mahamüümist. Veelgi enam – ma pean pikas plaanis ebaterveks toitumiskava järgimist ja iga ampsukese kaalumist. Ent alguses tuleb see etapp läbi teha. Miks? Sest enamus juhtudel on viga selles, et inimene ei taga omale piisavalt toitaineid – ehk siis süüakse liiga vähe ja/või on puudulikud toiduained.

Seega esmalt tuvastame hetkeseisu ja kaardistame mõne päeva raames inimese seniseid toitumisharjumusi. Seejärel loome plaani, millise toitumiseni võiksime jõuda. Ja selleks, et saada selgust, kas ja kuidas üks toitumisviis kellegi keha jaoks täpselt töötab, peab sellele andma võimaluse ja rakendama teatud aja. Keha ei võta uut harjumust omaks päeva pealt, vaja on kannatust, stabiilsust ja usaldust. Ja siin on üks peamine võtmetegur, mis eristab neid, kes tahavad tulemust lihtsalt saada nendest, kes on valmis oma tulemuse eest ka ise tegudega vastutama.

Toitumise puhul on minu töömeetodiks siis lühikursus, mille raames ma selgitan, miks me peame sööma piisavalt ja kuidas mingid toitaineid meie kehale mõjuvad. Alguses teeme kavad ja järgime neid. Aga kui me näeme, et üks toitumisviis mõjub kehale soovitud suunas, siis peagi ei ole vaja enam kava otseselt järgida ja kaaluda, vaid inimene oskab juba silmaga ise hinnata, milline kogus on okei ja milliseid toiduained selles toidukorras tuleks valida.

Mis on peamised vead?

Hoiak

Alustame esmasest – hoiak. Ma ütlen, et on kahesuguseid inimesi selle osas: kes soovib eesmärki saada ja kes soovib eesmärki saavutada. Erinevus seisneb selles, et ühed soovivad, et asjad juhtuksid imeväel, aga kui selgub, et tuleb väljuda mugavustsoonist ja päriselt oma harjumusi igapäevaselt muuta, siis ei olda valmis tegutsema. Need on need, kes mõtlevad “miks ei saa”.

Teised on need, kes on endale teadvustanud, et soovivad muutust nii väga, et on valmis oma igapäevaseid harjumusi muutma, kuulama õpetajat, kelle nad endale võtsid ning vastutavad oma eesmärgi suunas liikumise eest. Need on inimesed, kes mõtlevad “kuidas saab”.

Koostööd alustades püüan ma selle hoiaku selgeks teha, kuid kahjuks esineb juhtumeid, kus töö tegemise ajal selgub, et siiski ei ole täielikku valmidust. Ikkagi annan ma omalt poolt kõik – teadmised, järelepärimise ja progressi mõõtmise – kuid kui inimene ise tegusid ei tee, siis ei saa ka mina talle tulemusi tuua. Nagu ütleb Osho: “kui teisel on janu, siis pole vahet, kui palju vett mina joon. Tema janu sellest ei kustu.” Inimene peab ikka ise jõudma tundeni “ma tahan”.

Toitumise põhilised vead

Nagu sai eelpool mainitud – süüakse liiga vähe. Kuna keha kõige esmane soov on olla elus ja terve, vajab ta selleks piisavalt vahendeid. Kui aga talle neid ei tagata, hakkab ta tegema ümberkorradusi, kindlustamaks, et oleks ikka kõige tähtsamate elushoidvate funktsioonide jaoks energia olemas.

Ja siin juhtubki see, et keha hakkab korjama tagavarasid, kuna sissetulev energia on nii napp, et keha kardab – ehk ühel hetkel enam üldse ei saa.

Teine teema on sisu. Mõnel puhul on kogu päevane kaloraaž mõistlik, aga mikrotasandil toitainetest jääb puudu. Igal vitamiinil ja mineraalainel on oma erinev nimi, kuna need ongi erineva funktsiooniga, kuid samas igaüks on vajalik. Seepärast tuleb süüa mitmekülgselt ja ühtegi toitaine gruppi ei tohi välja jätta.

Ja kolmas selline peamine teema toitumises on süsivesikute jaotus. Kes soovib kaalus alla võtta, peaks päeva teises pooles lihtsüsivesikuid vältima. Iseenesest väga lihtne reegel.

Läbiva teemana tahan öelda, et tihtipeale on inimesed, kes soovivad oma keha muuta, hakanud ennast väärkohtlema. Arvatakse, et peab ennast piitsutama toitumise ja trenniga, tundma ebamugavust, suurt vaeva ja vihatakse enda peegelpilti. Tegelikkuses aga tuleb meil pöörata see kõik tagurpidiseks: hakka end armastama tingimusteta. Selle eest, et sa enda jaoks oled alati olemas, enda eest hoolitsed. Seejärel paku endale alati parimat võimalikku kvaliteeti kõiges: kvaliteet toitumises, söömisviisis, toidu serveerimises, regulaarsete treeningute näol, endasse suhtumise näol jne. Läbi selle hakkab muutuma ka sinu keha biokeemia, hormoonide tase ja enesetunne.

Kui sa teed igapäevaseid tegevusi hea enesetundega, siis on tulemused täiesti “next level” kvaliteediga.

Mis on enamasti kõige raskem

Eelnevalt sai ka mainitud, et esmalt loeb hoiak. Kas inimene on tegelikult valmis ka ise tegema midagi oma eesmärgi jaoks.

Need, kes on pühendunud ja valmis tegudeks, on toonud välja ka raskuseid. Näiteks ei osata vahel mõelda, mida süüa teha. Mis komponendid kokku panna, et saaks maitsva ja lihtsa roa. Selleks olen ma kirjutanud ka eraldi blogipostituse. J Ja kasuks tuleb ka koguda endale mõttekaaslaseid, kellega teemakohaseid ideid vahetada ja teineteist inspireerida.

Regulaarne trenniskäik ei ole kunagi mainitud olnud. Ikka see toitumine on see, millega tuleb tegeleda iga päev ning lausa mitu korda päevas.

Teine teema puudutab neid, kes on varasemalt ebapiisavalt toitunud: nüüd on vaja nii palju süüa, et algul ei mahu sisse. Aga kes usaldab ja plaani järgib – keha hakkab õige ruttu kvaliteeti vastu võtma ja kõik hakkab liikuma õiges suunas.

Kolmas asi, mis soovin välja tuua – enda uue elustiili kaitsmine kadedate inimeste eest. See on väsitav! Sellega pean ma ise ka endiselt veel kokku puutuma. Teatud inimesed on sellised, kes ise ei suuda oma eluviisi muuta ning on kadedad nende peale, kes on tublid. Ja siis tekitatakse teises tunne, et sa teed midagi nõmedat ja asjatut. Küll kritiseeritakse toite, toidu kaasas kandmist, eeldatakse, et tervislik toitumine tähendab nälgimist ning visatakse iroonilisi nalju nälgimise teemal jne.

Mind ennast on kõige rohkem marru ajanud see, kui ma lähen koos seltskonnaga sööma ja kõigi ninad on minu taldrikus. Söögiisu on hetkega läinud. Ja kui sa mõnikord lubad endale midagi “patust”, siis oh neid teravaid nalju ja kommenta are. Palun, laske inimestel elada! Kui ise oled suutmatu, siis ju tead kui raske on algul püsida järjel. Toeta ja tunnusta hoopis! Ehk saad hoopis ise ka inspiratsiooni. 😉

Ja siin mõne õpilase tagasiside / kogemuse lugu meie ühisest koostööst

Tervo

Kolm kuud tagasi sai otsus vastu võetud, et mul vaja ellu muutust.
1a. tagasi sai Ketliniga räägitud, aga see jäi ainult minu taha kinni. Üleüldse on 10a. sellest ainult mõeldud, aga tegudeni ei ole jõudnud.
Kuid nüüd sai end kätte võetud ja kaasa aitasid Ketlini fb motiveerivad postitused.

Temaga suheldes sain kohe inspiratsiooni ja toetust.💪 Sain üllatavalt häid nõuandeid ja mõtteviisi suunamist. Temaga koostöö on ülihea, lähtub sinu isiklikest vajadustest. Ja tulemus räägib enda eest.😉 Ma olen ülimalt rahul, mul endal veel pikk tee minna, aga tema abiga ma sain põhja alla – mida 10a. lükkasin ise ainult edasi, enesepettusega “ma homme hakkan trenni tegema”. 🤭 Praegu tagasi mõeldes oleks võinud tegutseda.
Ja tean, et leidsin täpselt enda jaoks õige treeneri.

Toitumiskava ja äpiga ning mida keha vajab – polnud mul endal õrna aimugi.
Usun, et kõik tunnevad end 1. klassis📚, kui saab Ketlini juures teooriat, aga see on vajalik, et mõista ja saavutada enda soovitud tulemus. Ja Ketlin oskab väga hästi seda edasi anda ja kõik temalt tulevad teadmised jäävad sulle kogu eluks.
Ma soovitan uutel huvilistel leida tee Ketlini juurde!☀️
Mida ei pea üldse kahetsema, kui kuulates ja tegutsedes ise end alt ei vea. Ta pühendumine on üllatavalt personaalne, et on kogu aeg sel perioodil toeks, mida ise kogesin. Ja see annab jõudu edasi minna iga korraga. Mulle tohutult meeldis.

Anne-Mari

Olen alati olnud skeptiline nende personaaltreenerite ja toitumiskavadega.
Kuid Ketlin üllatas mind ääretult positiivselt! Eelkõige tema suhtumine oma klienti on kulda väärt.👌💛
Kohe näha, et hoolib nendest, kes tema poole pöörduvad oma muredega ennast muuta. Iga klient on erinev, seega Ketlini individuaalne lähenemine igale kliendile annab nii palju juurde,✊ selle kõrval on ta ka arvestav ja mõistev.
Ise ma soovisin mitte kaalust alla saada, vaid tervist parandada. Kartsin küll, et mind hakatakse sundima tegema seda ja toda. Kuid Ketlin arvestas minu tervise probleemidega ja jõuekusega ning koostöö sujus. 🙏
Mina olen meeletult rahul oma kogemusega, olen saanud motivatsiooni nii palju juurde, kõik tänu Ketlini juhendamisele ja abile!☀️ Siit lähen edasi kindlal sammul ja igati positiivselt häälestatult.
Ketlin õpetas mulle nii palju, et kõike on võimalik saavutada, kui on endasse usku!💪

Ketlin: Anne-Mari lugu näitab, et mitte kõik ei soovi kaalust alla võtta, aga tervislikum ja särtsakam on kordades parem olla ju!
Ning nii muuseas kaotas temagi siiski puusa ümbermõõdust lausa 5 cm ning pildid näitavad ise, et rüht juba parem ja ilus inimene veel paremas vormis 🤗

DANE 12 NÄDALA LUGU💛

Alustasin oma 12-nädala teekonda suvel!☀️ Olen kahe väikese lapse ema ja selleks momendiks olin tüdinenud liigsest kehakaalust, mida oli kahe rasedusega kogunenud ja millest ma oma jõududega enam lahti ei saanud😤
Eesmärk oli kaalu kaotada, saada keha paremasse vormi ja tugevamaks💪 ja kindalsti ka tervist paranadada. Võtsin ühendust Ketliniga!
Alguses tundus ettevõtmine natuke hirmutav, aga mida aeg edasi, seda lihtsamaks ja mõnusamaks see läks!👌 Praegu käin jõusaalis 3 kuni 4 korda nädalas ja väga meeldib. Ja toitumine, äpi abiga, on ka nii kergeks muutunud!
12 nädalaga on kaalukaotus u.8kg ja taljelt kadunud 7,5cm ja puusast – 6 cm.
Tunnen ennast palju paremini ja enesekindlamana….paljud riided istuvad paremini ja osad on täitsa suureks jäänud.🤭 Ketlin pakub palju tuge ja lisab motivatsiooni! Ilma temata poleks ma kindlasti seal kus praegu! Ja saadud teadmiste ja oskustega peab nüüd sama tugevalt edasi minema💪, kuniks olen saavutnud selle, mida soovin!
Siit saab ainult paremaks minna ja võtan selle oma elustiiliks!

Piret

Mina soovisin nõustamist ennekõike oma tervise tõttu. Haiguse tagajärjel on minu vasak kehapool osaliselt halvatud ja seetõttu ka tuntavalt nõrgem kui parem kehapool. Olin ise paar aastat igapäevaselt teinud harjutusi, aga kui pidevalt samu harjutusi samas keskkonnas teha, siis lõpuks tunned, et ei suuda sel üksluisel viisil enam jätkata.
Järjepidevus kadus, kahjuks samuti ka saavutatud vajalik lihastugevus, mis igapäevaseks eluks vajalik. Väsisin ära ja vajasin abi. Tükk aega läks aega enne kui julgesin seda endale tunnistada, kuigi oleks võinud, sest Sina, Ketlin, oled väga hooliv, toetav ja samas ka nõudlik. Siis kui on tunne, et enam ei jaksa, siis ütled “nii ja viis viimast veel“ 🙂

Võtsime eesmärgiks saada keha tugevamaks, reguleerida veidi toitumist ja kõik hea mis sellega lisaks kaasa tuleb, on puhas boonus.

Hetkel teen kolm korda nädalas trenni, kas siis oma keharaskusega ja kummilintidega või käin jõusaalis. Eelistan käia jala ja kord nädalas on ka aeroobne treening, mis oli mul ka varasemalt. Sport ei ole minu jaoks kunagi võõras olnud ja seetõttu ei ole see minu jaoks raske ega ka probleem.
Lisaks söön oluliselt rohkem, jälgides samas, et toit oleks tasakaalus. Esialgu harjumatu, aga ei midagi ületamatut 🙂 ja varsti ka ilmselt üsna loomulik.

Hetkel tunnen, et mul on oluliselt rohkem energiat, paremad teadmised, kuidas teha harjutusi nii, et need toimivad ja seeläbi ka rõõm arengust.

 Saavutatu ja teadmine, mille veel võin saavutada, on parim jõulukink iseendale. Sinul on selles väga suur roll. Aitäh!

Ja siin ka üks jooksu-õpilane, Grita

Avastasin, enda jaoks väga hea võimaluse, nimelt kuidas end paremasse jooksuvormi viia. Selleks leidsin endale treeneri Ketlin Kuuskne, kes oli koheselt valmis mind ka treenima.

Ma küll jooksin ennem, kuid lõpuks muutus see minu jaoks kurnavaks ja tüütuks. Mul puudusid elementaarsed teadmised jooksmisest ja ammugi sinna juurde kuuluvast tervislikust toitumisest. Mõne treeningtunni pärast said mulle selgeks mõned mõisted, nagu näiteks fartlek , ÜKE, rütmijooks, jooksu- ja hüppe harjutused. Ja ka veejoomise olulisus, seda just kuumadel suvepäevadel.

Jooksmised muutusid peaaegu igapäevaseks, sest plaanis oli sügisel poolmaraton joosta. Esimesed tunnid ei olnud minu jaoks kerged, aga ma ei tahtnud  alla anda. Variant alla anda oli kõige kergem ja see ei sobinud mulle.

Mis mulle treeningutest meelde jäi oli ka see, et tähtis ei ole punnis lihased, mis välja paistavad, vaid tähtsam on treenitud sisemised lihased, mis aitavad vastu pidada.

Ma ei arvanud, et mu igapäevaseks kaaslaseks saab pulsikell, mida igal hommikul ärgates vaatama pidin. Ikka selleks, et keha ülepingutust, väsimust vältida.

Suvi mõõdus joostes ja jooksmisest mõtlemisest, kulgedes sihikindlalt sügismaratoni poole. Ei lasknud end häirida ka traumast, mis tekkis mul kukkumisest. Sain tuge treenerilt ja otsustasin hoolimata tagasilöögist jätkata jooksmist.

Maratoni saabudes tabas mind uus tagasilöök – krambid jalgades, mille tõttu jäi mul nii mõnigi trenn tegemata. Suvi oli meeletult kuum, nii et mul tekkis magneesiumi puudus. Kuid ma sain abi, jah küll viimasel minutil, aga siiski.

Maratonile minnes olin ärevil, kuid esimesed 15 km möödusid väga kergelt ja hea enesetundega, ilma igasuguste probleemideta, mis oligi minu põhiline võit.

Poolmaratoni lõppedes olid mu jalad tavapärasest väsinumad, kuid ütlemata õnnelik – eesmärk sai täidetud ja seda tänu suurepärasele treeningule ja treenerile.

Edu kõikidele, kes on otsustanud mugavusest loobuda ning pakkuda oma kehale tervist ja rahulolu! Tean, et olen ise võitnud ja kindlasti  ühe kogemuse võrra rikkam.

 Olen valmis minema koos treeneriga järgmiste võitude järele.

Nagu üks õpilastest toredasti mainis – parim jõulukink on pakkuda kestvat tervist, tervislikku eluviisi. Selleks olen vormistanud kinkekaardid – nii ühekordne kui ka kuuajaline. Soovikorral kirjuta: info@fitprana.com

Ikka ja jätkuvalt on minu missiooniks inspireerida teisi end väärtustama ja hoidma. Enda enesetunne tuleb luua, lisades oma ellu tervist ja kvaliteeti. Ja siis suudame hoida parimal viisil ka teisi. 💛 – Ketlin